KSSK:n palkitut

palkitut3 palkitut2

Kiertopalkintojen säännöt

2016

TOKO:

Vuoden Tokokoirakko I: Bordercollie Aatu & Essi Alamäki

Vuoden Tokokoirakko II: Belgianpaimenkoira Vikke & Kirsi Seppälä

Vuoden Toko koulutusohjaaja: Hanne Laine Kannustuspalkinto: Taika & Jutta Niemi. om. Riitta Wathen

AGILITY:

Vuoden agilitykoira: Miselin Moon Sparkle- Ryyni & Ullamari Kokko. 229p

Vuoden agilitykouluttaja: Jonna Saarela

Kannustuspalkinto: Wilma Sahlman

RALLY-TOKO:

Vuoden Rally- toko koirakko: Ar'tfulfox's Hazzling Beauty- Nasta & Sari Porvari. 83p.

Kannustuspalkinto: Helena Metiäinen

NÄYTTELY:

Vuoden näyttelykoira: Dreeveri, Track- Action Hiphurray. om. Piritta Keränen

Vuoden pentu: Venäläis- Eurooppalainen Laika, Belosnezka. om. Pinja & Risto Eronen

Vuoden Veteraani: Dreeveri, Track- Action Hiphurray. om. Piritta Keränen.

Junior Handler: Anni Leinonen

C.I.B (kansainvälinen muotovalio):

Welsh Corgi Pembroke, Annline´s UR My Rocking Desing. om. Piritta Keränen

Tanskandoggi, Colras Star Points 2 Lha´d. om. Virpi Leppälä

PK- Kaniinimäyräkoira, Pikkuvilhin Desiree. om. Aira- Auvinen Kakko

Skotlanninhirvikoira, Chic Choix Dhulert Brunhilde. om. Arja & Lasse Myllylä

C.I.E (kansainvälinen näyttelyvalio: Howavart, Oma Rakas Ottilia. om. Anne Honkanen

FI MVA (Suomen muotovalio):

Skotlanninhirvikoira, Chix Choix Dhulert Brunhilde. om. Arja & Lasse Myllylä

Lancashire Heeler, Bovenop Scilla Heeler. om. Arja & Lasse Myllylä

Lapinporokoira, Bergkejonets Jump In The Gire. om. Arja & Lasse Myllylä

Afgaaninvinttikoira, Way Up Artis Temporus. om. Maija Lehtonen

PK- Pyreneittenkoira, Entre Nous Pied- De- Loup. om. Tarja Mäkelin & Josper Tigersted

 

Aina Valmis auttaja: Reija Mukkila

 

2015

AGILITY:

Vuoden agilitykoira: Miselin Moon Sparkle ”Ryyni”, om. Ullamari Kokko

Vuoden agilitykouluttaja: Sari Nissinen

Agilityn kannustuspalkinto: Elina Messo

Agilityvalio: Yada, om. Essi Nakari

Agility- ja hyppyvalio: kääpiövillakoira Joiner’s Quality Yaya Yasmin ”Yaya”, om. Laura Ölander 

Vuoden rally-tokokoira: Kotitontun Adalmiina ”Ata”, om. Hannele Mäkelä

Rally-tokon kannustuspalkinto: Mari Pohjola

NÄYTTELY:

Vuoden näyttelykoira: chow chow Flameborough Mateo, om. Anne Hyytiä

Vuoden veteraani: tanskandoggi sin. Danemanian Questa Pearl, om. Virpi Leppälä  

Vuoden pentu: chow chow Flamebogough Emperor Azzyz, om. Anne Hyytiä

Vuoden Junior Handler: Anni Leinonen

FI MVA: 

kromfohrländer Jazzmo Galantti, om. Minna Ojapalo

suomenlapinkoira Barffas Pàhkka, om. Arto Merivirta ja Anssi Mäisti

pk kaniinimäyräkoira Pikkuvilhin Desiree, oma Aira Auvinen-Kakko

tanskandoggi musta Colras Star Points 2 Lha’D, om. Virpi Leppälä

welsh corgi Pembroke Annline’s Ur My Rocking Desing, om. Piritta Keränen

appenzellinpaimenkoira Alppikellon Olympia, om. Tuija ja Markku Hietanen

australiankelpie Rostaggens Dream, om. Tiia Kokko

C.I.B: afgaaninvinttikoira Neliapilan Noitarinki, om. Maija Sylgren

C.I.E: belgianpaimenkoira tervueren No-How Xo Xcongite, om. Anne Ståhlberg

TOKO:

Vuoden tokokoirakko: Sirpa Vatanen & Robi esittely

Vuoden tokokoirakko II: Lilli Salonen ja Aksu

Vuoden toko-koulutusohjaaja: Topi Ruuskanen

Tokon kannustuspalkinto: Maj-Britt Forsbacka 

 

Aina valmis auttaja: Essi Nakari

 

2014

Vuoden tokokoulutusohjaaja: Arto Merivirta
Vuoden tokon kannustuspalkinto: Reija Mukkila
Vuoden tokokoirakko I: Kati Murtola & Tsäpä
Vuoden tokokoirakko II: Tuula Hietanen & Fred

Vuoden rally-tokokoira: Santra om. Tanja Turkia
Vuoden rally-tokon kannustuspalkinto: Tuula Tanska & Helmi

Vuoden agilitykoira: Ryyni om. Ulla-Mari Kokko
Vuoden agilityn koulutusohjaaja: Essi Nakari
Vuoden agilityn kannustuspalkinto: Sofia Rossi
FI AVA & FI AVA H Miselin Moon Sparkle, Ryyni om. Ulla-Mari Kokko
FI AVA Nenotlav's Baablo-Frend, Pomo om. Sonja Kouvo

Vuoden näyttelykoira: Track-Action Hiphurray om. Piritta Keränen
Vuoden veteraani näyttelykoira: Track-Action Hiphurray om. Piritta Keränen
Vuoden näyttelypentu: Chic Choix Dhulert Brunhilde om. Arja Myllylä
FI MVA porokoira Pohjanpaimenen Cha-Cha om. Pinja Eronen
FI MVA tanskandoggi Lha Danes Bohemia Pearl om. Virpi Leppälä
FI MVA silkkiterrieri Revloch Curiosity In Cahoots om. Miia Pauna
FI MVA afgaaninvinttikoira Neliapilan Noitarinki om. Maija Sylgren
FI MVA belgianpaimenkoira groenendael Mustantuulen Woodoo om. Tuula Hietanen & Tommi Salmiheimo
FI MVA mittelpitz Mustapaimenen Seprik om. Henna Kivenjuuri
CIB tanskandoggi Lha Danes Bohemia Pearl om. Virpi Leppälä
CIB welsh corgi pembroke Glamring's Bonnie Belenos om. Piritta Keränen
CIB berninpaimenkoira Bernarossa Cherokee om. Jaana Käppi
CIB berninpaimenkoira Bernarossa Lord Of The Rings om. Jaana Käppi
CIE kaniinimäyräkoira Pikkuvilhin Bessi om. Aira Auvinen-Kakko

Aina valmis auttaja: Markku Hietanen

 

2013

Vuoden näyttelykoira: Kaniinimäyräkoira Pikkuvilhin Bessi. om. Aira Auvinen-Kakko
Vuoden näyttelyveteraani: Dreeveri Track-Action Hiphurray. om. Piritta Keränen
Vuoden näyttelypentu: Mustapaimenen Seprik. om. Henna kivenjuuri
Vuoden näyttelykouluttaja: Piritta Keränen
Näyttely kannustuspalkinto: Tellu Päärnilä

FI MVA:
-Valkoinenpaimenkoira Power Dog´s Im Wild Child: "Alma" om. Pirjo Salo.
-Lapinporokoira Koivulehdon Cecilia Kakkonen: "Sissi".om. Pinja Eronen.
-Welsh corgi Pembroke Glamdring´s Bonnie Belenos "Nicki". om.
Piritta Keränen.
-Tiibetinspanieli Vanessan Idaho "Peetu".om.Tiina Tamper.
- Samojedinkoira Jäähelmen Iki-Iloinen. om. Elina Lassi

CIB:
-Kaniinimäyräkoira pk. Pikkuvilhin Bessi. om.Aira Auvinen-Kakko
-Pinseri Dogiwokin Harmonia. om. Mari Huttunen
-Suomenlapinkoira Dimolin Jäkäläjekku. om. Esa Vornanen

CIE:
-Kääpiömäyräkoira pk. Pikkuvilhin Albertiina. om. Reetta Moilanen

Vuoden agilitykoira: Walking Disaster´s Enterprise "Miina" om. Piia Bergström (226p)
FI AVA & FI AVA-H: Bordercollie Black Dynamite "Ralli". om. Sari Nissinen-Virsu.
FI-AVA: Australiankelpie Rostaggens Dream Kitka "Kitka. om. Tiia Kokko
Vuoden agilitykouluttaja: Iida Koskelainen
Agility kannustuspalkinto: Henriikka Hämäläinen
Aina valmis auttaja: Jonna Suorsa
Vuoden tokokoira 1: Suomenlapinkoira Dimolin Kairankävijä "Aku". om. Tarja Salmenvirta (33p)
Vuoden tokoira 2: Welsh corgi pembroke Frendlain's Melinda "Tsäpä" 30p, ohj. Kati Murtola
Vuoden tokokouluttaja: Pirjo Salo
Toko kannustuspalkinto: Johanna Jussila & x-rotuinen "Peppi" (tk1)

 

2012

Paras tokokoira: Jenni Pessa & Tete (24p) & Pirjo Salo & Alma
Paras agilitykoira: jackrussel Miina. om. Piia Bergström
Paras näyttelykoira: apinapinseri Mambo Jambo v. Tani Kazari, om.Sirpa Ylätalo & Ari Hyvönen
Paras veteraani: apinapinseri Davydovin KC Black Cindy om. Sirpa Ylätalo
Paras pentu: siperianhusky Arctic Power Deep Blue Sky om. Tarja Veijonen
Paras junior handler: -
KPKY.n kiertopalkinto koulutusohjaajalle: Arto Merivirta
Agility-koulutusohjaaja: Piia Bergsrtöm ja Marika Turkia (jaettu 1-sija)
Näyttelykoulutusohjaaja: Sanna Syrjänen

Kannustuspalkinnot:

Agility: Essi Nakari Toko: Topi Ruuskanen Näyttely: Anita Mattila Aina valmis auttaja: Sanna Syrjänen

2011

Paras tokokoira: Cerdau's Muumin-Urho, om.Pijo Salo
Paras agilitykoira:
Black Shepard's Emerald Solo, om.Iida Koskelainen
Paras näyttelykoira:
apinapinseri Mambo Jambo v. Tani Kazari, om.Sirpa Ylätalo & Ari Hyvönen
Paras veteraani:
apinapinseri Bebop's Easy Living om. Sirpa Ylätalo
Paras junior handler:
Iida Jääskeläinen
KPKY.n
kiertopalkinto koulutusohjaajalle: Ari Malin
Agility-koulutusohjaaja:
Sanna Lehtoaro

Kannustuspalkinnot:

Agility: Henna kivenjuuri Toko: Tiia Kokko Aina valmis auttaja: Aila Kokko

2009

paras toko: bordercollie Dryden Lucy vom Buttermilschskrug, om. Katri Büchtmann
paras agility: parsonrussellinterrieri Miselin Makepeace, om. Ullamari Kokko
paras näyttelykoira: chow chow Flameborough Mateo, om. Anne Hyytiä
paras veteraani: appenzellinpaimenkoira Alpenhirts Yoyo, om. Tuija Hietanen
paras pentu: berninpaimenkoira Joker Jokela av Lee Armand, om. Raija Tajakka & O Asikainen & S Salminen
paras junior handler: Pilvi Uotila

KPKY:n kiertopalkinto koulutusohjaajalle: Tarja Salmenvirta
Agility-koulutusohjaaja: Maarit Kallinen

Kannustuspalkinnot
Agility: Janniina Eerola Toko: Tanja Turkia Aina Valmis Auttaja: Pirjo Töyrylä

2008

paras toko: belgianpaimenkoira tervueren Newstory Ninja, om. Minna Uurainen
paras agility: parsonrussellinterrieri Miselin Makepeace, om. Ullamari Kokko
paras näyttelykoira: dreeveri Track-Action Hiphurray, om. Piritta Keränen & Anne Lehto
paras veteraani: pumi Jewelear Betula Lupulina, om. Taru Torpström
paras pentu: sileäkarvainen kettuterrieri Grabling Hijo de la Noche, om. Terhi Aropelto-Virta
paras junior handler: Anna Salminen

KPKY:n kiertopalkinto koulutusohjaajalle: Gunnar Mäenpää
Agility-koulutusohjaaja: Sari Savurinne
Karjalan Kennelkerhon kiertopalkinto (toko): belgianpaimenkoira groenendael Voo Doo's Lee, om. Tommi Salmiheimo & Tuula Hietanen

Kannustuspalkinnot
Agility: Maiju Jaakkola Toko: Sanna Vuojolainen Aina Valmis Auttaja: Kalevi Räsänen

2007

paras toko: bordercollie Tending Bluey "Sina " & Elina Niemi
paras agility: parsonrussellinterrieri Miselin Makepeace "Rissanen" & Ullamari Kokko
paras näyttelykoira: italianvinttikoira Pumpkin Iveth "Tara", om. Anja Valapuro
paras veteraani: pumi Jewelear Betula Lupulina "Luput", om. Taru Torpström
paras pentu: gordoninsetteri Vidjoels Mister-X "Rico", om. Johanna Heinonen & Tiina Keppo
paras junior handler: Anna Salminen

KPKY:n kiertopalkinto koulutusohjaajalle: Tiia Virtanen
Agility-koulutusohjaaja: Tiia Kokko
Karjalan Kennelkerhon kiertopalkinto (toko): novascotiannoutaja Hingstbackes Red-Kimori "Kipo" & Anni Sihvo

Kannustuspalkinnot
Agility: Outi Wallen & Harmi Toko: Kaija Räsänen Aina Valmis Auttaja: Suvi Salmi

2006

paras toko: bordercollie Tending Bluey "Sina " & Elina Niemi
paras agility: parsonrussellinterrieri Miselin Makepeace "Rissanen" & Ullamari Kokko
paras näyttelykoira: affenpinseri Davydovin KC Black Cindy, om. Ylätalo & Hokkanen
paras veteraani: appenzellinpaimenkoira Alpenhirts Bob "Popi", om. Tuija & Markku Hietanen
paras pentu: affenpinseri Treulieb's Amos, om. Ylätalo & Hokkanen
paras junior handler: Meiju Kahila

KPKY:n kiertopalkinto koulutusohjaajalle: Sanna Rantoja-Hämäläinen
Agility-koulutusohjaaja: Sari Tanskanen
Karjalan Kennelkerhon kiertopalkinto (toko): hollanninpaimenkoira Havrevingens Pica "Pica" & Elina ja Markku Niemi

Kannustuspalkinnot
Agility: Sanna Olli Toko: Anni Sihvo, Pirjo Tuomainen, Gunnar Mäenpää Aina Valmis Auttaja: Arto Merivirta

2005

Harrastemerkit
Kalevi Räsänen, Jenni Pessa, Ullamari Kokko, Birgitta Legtinen, Iira Hyytiäinen, Kaija Räsänen, Sanna Pessa, Maija Sylgrén, Maria Seppänen, Maarit Kallinen

paras toko: pk. collie Pim Bulan Ultimatum "Oz" & Arja Kiiveri
paras agility: x-rotu Assi & Pirjo Töyrylä
paras näyttelykoira: eurasier Eucham's Huckleberry "Mosse", om. Arja Syrjänen
paras veteraani: appenzellinpaimenkoira Alpenhirts Bob "Popi", om. Tuija & Markku Hietanen
paras pentu: welsh corgi pembroke Annline's Knockout Design "Nuka", om. Piritta Keränen
paras junior handler: Milla Holopainen

KPKY:n kiertopalkinto koulutusohjaajalle: Virpi Matikainen
Agility-koulutusohjaaja: Kari Laukka & Ulla Juuma
Karjalan Kennelkerhon kiertopalkinto (toko): Tending Bluey "Sina" & Elina Niemi

Kannustuspalkinnot
Agility: Riitta Väinölä & Rosa Toko: Ari Malin & Jake Aina Valmis Auttaja: Tiia Kokko

2004

paras toko: Pim Bulan Ultimatum "Oz" & Arja Kiiveri
paras agility: keskikokoinen villakoira Diared's Time is Now "Siiri" & Ulla Juuma
paras näyttelykoira: appenzellinpaimenkoira Alpenhirt's Yoyo, "Jojo" om. Tuija Hietanen
paras veteraani: pk. collie Roxier's Blue Maxina, om. Matti Akkanen ja Päivi Suni
paras pentu: afgaaninvinttikoira Alphaville's Practice Makes Perfect "Justin", om. Maija Sylgrén
paras junior handler: Noora Suurnäkki

KPKY:n kiertopalkinto koulutusohjaajalle: Birgitta Lehtinen
Agility-koulutusohjaaja: Liisa Peippo
Karjalan Kennelkerhon kiertopalkinto (toko): bordercollie Tending Bluey "Sina" & Elina Niemi

Kannustuspalkinnot
Agility: Marjo Lappalainen & Elmo Toko: Tiina Autio & Aksu Aina Valmis Auttaja: Sari Tanskanen

2003

paras toko: bordercollie Tending Mystique & Suvi Ratavaara
paras agility: kromfohrländer Lurvendhalis Narog "Roki" & Allan Mattsson
paras näyttelykoira: pumi Jewelear Betula Lupulina "Luput", om. Taru Torpström
paras veteraani: landseer Applebay's Late Landlord "Fransu", om. Sanna Sydänmaanlakka
paras pentu: pumi Karvakorvan Yltiöpää "Jare", om. Minna Niskapohja
paras junior handler: Noora Suurnäkki

KPKY:n kiertopalkinto koulutusohjaajalle: Susanna Koijärvi
Agility-koulutusohjaaja: Iira Hyytiäinen
Karjalan Kennelkerhon kiertopalkinto (toko): pk. collie Pim Bulan Ultimatum "Oz" ja Arja Kiiveri

Kannustuspalkinnot
Agility: Jukka Lehtoranta & Rumba Toko: Sanna Rantoja Aina Valmis Auttaja: Maarit Kallinen

2002

paras toko: Belgianpaimenkoira groen. Marmara Jaguemart "Frank" & Tuula Hietanen
paras agility: kromfohrländer Lurvendhalis Narog "Roki" & Allan Mattsson
paras näyttelykoira: lk collie Dandinas Dreams'n Wishes, om. Nina Hyyrynen
paras veteraani: lk collie Dalimattas Just a Princess, om. Nina Hyyrynen

KPKY:n kiertopalkinto koulutusohjaajalle: Annu Vilkki
Agility-koulutusohjaaja: Ullamari Kokko
Karjalan Kennelkerhon kiertopalkinto (toko): Sanna & Rölli

Kannustuspalkinnot:
Agility:
Jonna Suorsa Toko: Tuula Tanska Aina Valmis Auttaja: Tuula Tanska

2001

paras toko: pk. collie Pim Bulan Ramon Navarro "Rennie" & Arja Kiiveri
paras agility: kromfohrländer Lurvendhalis Narog "Roki" & Allan Mattsson
paras näyttelykoira: lk collie Dandinas Dreams'n Wishes, om. Nina Hyyrynen
paras veteraani: belgianpaimenkoira groen. Black Master's Amazing Winner "Nero", om. Vaula-Riikka Heikkilä
paras pentu: lk collie Dandinas Future Victory, om. Nina Hyyrynen
paras junior handler: Taija Myller

KPKY:n kiertopalkinto koulutusohjaajalle: Jenni ja Sanna Pessa
Agility-koulutusohjaaja: Ulla Töttö
Karjalan Kennelkerhon kiertopalkinto (toko): pk. collie Pim Bulan Ultimatum "Oz" ja Arja Kiiveri

Kannustuspalkinnot
Agility: Krista Kylliäinen Toko: Arto Merivirta Aina Valmis Auttaja: Sari Heikkilä

2000

Harrastemerkit
Anssi Mäisti, Arto Merivirta, Minna Niskapohja, Vesa Rantaharju, Sari Seistilä, Päivi Suni, Senja Turtiainen, Ilpo Keiski, Lasse Myllylä, Sari Nissinen, Seppo Rintalahti, Vaula-Riikka Simonen, Sanna Sydänmaanlakka

paras toko: pk. collie Pim Bulan Ramon Navarro "Rennie" & Arja Kiiveri
paras agility: kromfohrländer Lurvendhalis Narog "Roki" & Allan Mattsson
paras näyttelykoira: lk collie Dandinas Dreams'n Wishes, om. Nina Hyyrynen
paras veteraani: lk collie Dalimattas My Sweet Lady, om. Nina Hyyrynen
paras pentu: samojedinkoira Erizado Amanda "Manta", om. Henna Mänttäri
paras junior handler: Taija Myller

KPKY:n kiertopalkinto koulutusohjaajalle: Pia Riiheläinen
Agility-koulutusohjaaja: Allan Mattsson
Karjalan Kennelkerhon kiertopalkinto (toko): landseer Applebay's Late Landlord "Fransu" & Sanna Sydänmaanlakka

Kannustuspalkinnot
Agility: Kaija Räsänen Toko: Suvi Ratavaara Aina Valmis Auttaja: Birgitta Korkee

1999

paras toko: landseer Applebay's Late Landlord "Fransu" & Sanna Sydänmaanlakka
paras agility: kromfohrländer Lurvendhalis Narog "Roki" & Allan Mattsson
paras näyttelykoira: irlanninvesispanieli Starfish's a Kind of Magic "Milla", om. Sari Seljanperä & Janne Ylätalo
paras veteraani: pk. collie (?) Jenna, om. Päivi Suni

KPKY:n kiertopalkinto koulutusohjaajalle: Riikka Kuoppa
Karjalan Kennelkerhon kiertopalkinto (toko): belgianpaimenkoira groen. Mustantuulen Gentleman "Fargo" & Tuula Hietanen

Kannustuspalkinnot
Agility: Raija Vironen Toko: Sanna Pessa & Vilma Aina Valmis Auttaja: Ulla Töttö

1998

paras toko: Lili & Lea Tammentie
paras agility: Muska & Hannu Juottonen
paras näyttelykoira: belgianpaimenkoira groen. Black Master's Amazing Winner "Nero", om. Vaula-Riikka Heikkilä
paras veteraani: Lalli & Vaula-Riikka Simonen
paras junior handler: Maija Sylgrén

KPKY:n kiertopalkinto koulutusohjaajalle: Sanna Sydänmaanlakka
Karjalan Kennelkerhon kiertopalkinto (toko): Sanna Sydänmaanlakka

Kannustuspalkinnot
Agility: Elina Niittylä Toko: Jutta Riiheläinen Näyttely: Sanna Karhu Aina Valmis Auttaja: Kalevi Räsänen